Vítejte na stránkách PRESSCONT NEWS - Czech Internet Agency!

     Logo


     Vyberte si...
· Domů
· Ankety
· Archiv článků
· AvantGo
· Doporučte nás...
· Fórum
· Ke stažení
· Kontakt
· Mapa portálu
· Návštěvní kniha
· Odkazy
· Poslat článek
· Přísně veřejné!
· Recenze
· Reklama
· Seznam uživatelů
· Soukromé zprávy
· Témata
· Top 10
· Vyhledat

     O dnešku...
Čas: 08:06
Den: Pátek
Datum: 18. ledna
Rok: 2019

Svátky

Dnes: Vladislav
Zítra: Doubravka
Pozítří: Ilona


     Počet přístupů
Zaznamenali jsme
2548951
unikátních přístupů od Únor 2008

     Boční lišta
Přidat sidebar

     Hledat


Pokročilé vyhledávání

     Z obsahu témat

Justice
[ Justice ]


     Informace

Hosting Blueboard.czValid HTML 4.01!

Valid CSS!


     Top 10 z fóra

 Karel starší z Žerotína
 Vztah MO a velení AČR k bývalým příslušníkům a zaměstnancům
 Zkušenosti s exekutory
 SZ - Strana zelených
 ODS - Občanská demokratická strana
 Generální štáb AČR v článcích
 Diskuse na zpravodajských serverech
 Modernizace policejních služeben
 O exekutorech v médiích
 TV NOVA

Fóra PRESSCONT NEWS - Czech Internet Agency


     Top 10 Links
· 1: Lidové noviny
· 2: Britské listy
· 3: Tiscali.Zprávy
· 4: České noviny
· 5: HN
· 6: Novinky.cz
· 7: iHNed.cz
· 8: Haló noviny
· 9: Deník.cz
· 10: Blesk.cz

     5 nejčastějších chyb při skladování potravin Zdravotnictví


Napsal(a): lesensky - 01.10. 2016 - 11:10:36
Téma: Zdravotnictví
Skladování a uchovávání potravin se řídí mnoha pravidly. Jejich dodržování je přitom nesmírně důležité pro uchování chuti, aroma ale i samotné kvality potravin, která přímo ovlivňuje naše zdraví. Nejčastěji chybujeme v dodržování teplotních podmínek pro bezpečné skladování potravin. I odchylka 1 °C může znamenat, že potravina se stane zdraví závadnou. Často překračujeme i maximální možnou dobu skladování nebo v chladu lednice uchováváme potraviny, které tam však nepatří. V následujícím článku představujeme nejčastější chyby při skladování potravin.

Chyba č. 1: Nedodržení vhodných podmínek pro skladování
Před samotným skladováním potravin je nutné zjistit, za jakých podmínek je vhodné potraviny uchovávat. Často se však stává, že potraviny uchováváme dle vlastního uvážení. Přitom teplota prostoru určeného pro skladování, jeho vlhkost i množství světla mají zásadní vliv na kvalitu a bezpečnost jídla a tím i na naše zdraví. 
"Skladovací prostory pro potraviny by měly splňovat specifické nároky, aby nedocházelo ke zkáze jídla. Například i odchylka 1 °C může mít vliv na kvalitu potravin. Proto je důležitá stálá teplota, vlhkost a omezené množství světla. Pokud chceme například skladovat podzimní úrodu ve sklepě, je nutné zajistit, aby se teplota pohybovala v rozmezí 1 až 5 °C. Konkrétní podmínky pak samozřejmě závisí na typu potraviny a účelu skladování," radí expert Petr Píša ze společnosti Frigomont, která zajišťuje skladovací řešení v potravinářském průmyslu. 
Chyba č. 2: Uchovávání suchého jídla v originálním balení
Často kupujeme suché potraviny jako cereálie či jiné jídlo balené v plastových baleních v domnění, že je v nich můžeme i po delší dobu uchovávat. Na krátkodobé skladování plastový sáček postačí. Ale při delším skladování jsou již potraviny ohrožovány vznikem plísní či výskytem různých škůdců, jakými jsou potravinoví červi či myši, pro které nejsou igelitové sáčky žádnou překážkou. Takto balené potraviny navíc nemohou dýchat a zadržují případnou vlhkost. Ideálně by se tyto potraviny měly dlouhodobě skladovat ve skleněných nádobách s uzávěrem. Ty poskytují dostatečnou ochranu před škůdci a zároveň se do nich nedostane zkázonosná vlhkost.
Chyba č. 3: Překračování maximální trvanlivosti mražených potravin
Obvyklou chybou při skladování potravin je překročení maximální doby, po kterou je jídlo bezpečné uchovávat. Nejčastěji tomu tak je u mražených potravin. Přitom ani ty nevydrží věčně, byť si to mnohdy myslíme. Zmrazené syrové maso lze bezpečně v běžných mrazničkách skladovat po dobu 2 až 4 měsíců, vařené pak až po dobu jednoho roku.
"Ovoce a zeleninu můžeme bezpečně zamrazit na 8 až 12 měsíců. Při zamrazování při nižších teplotách je možné skladovací dobu potravin prodloužit. Obecně platí, že na každých  25 °C dobu prodloužíme o 50 %. Tak nízké teploty samozřejmě nedosáhneme v běžných mrazničkách, ale ve specializovaných průmyslových mrazírnách," uvádí Petr Píša. Tím, že si mražené potraviny neoznačujeme datem zamrazení, ztrácíme přehled, jak dlouho tam jsou. Ani u zmražených potravin nejsou enzymatické procesy zastaveny úplně a tak i takto uchovávané jídlo podléhá zkáze.
Chyba č. 4: Syrové maso skladujeme volně
Syrové maso nikdy neskladujeme volně na talíři. Před uchováním, ať už do lednice či mrazničky, je nutné jej uložit do uzavíratelné nádoby. V opačném případě bakterie, které se v syrovém mase tvoří, kontaminují i ostatní skladované potraviny, které se tak stanou zdraví nebezpečné. Těchto bakterií se zbavíme při tepelné úpravě masa, ale ne všechny potraviny můžeme vařit. Ideální je syrové maso zalít olejem, vydrží pak v chladu 2 až 3 dny. Pokud jej chceme skladovat mimo lednici, je nutné jej posolit a uložit na chladné místo o teplotě 3 až 5 °C.
Chyba č. 5: Ne vše můžeme skladovat v lednici
Vynález lednice způsobil revoluci v uchovávání potravin. Avšak zdaleka ne vše se do lednice hodí. Obecně panuje mylná představa, že chladit v lednici můžeme kteroukoliv zeleninu či ovoce. Toto tvrzení však není správně. Některý druhy se působením chladu znehodnocují, ztrácejí chuť a strukturu. Příkladem mohou být rajčata, která kvůli nízké teplotě nedozrávají a stávají se moučnatými. Totéž platí i u brambor. Škrob se při nízkých teplotách rychle mění na sacharidy a ty se tak paradoxně kazí rychleji, než když je uchováváme ve sklepě při teplotě okolo 8 až 10 °C. Nízkou teplotu nesnesou ani banány či hroznoví víno. Do lednice bychom neměli dávat ani chleba v igelitovém sáčku. Chléb a pečivo obecně potřebuje dýchat. Sáček navíc zadržuje vlhkost, což podporuje vznik plísní.

 
     Související odkazy
· Více o tématu Zdravotnictví
· Další články od autora Editor


Nejčtenější článek na téma Zdravotnictví:
Nový wellness klub navazuje na tradici zápasníka Frištenského


     Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3
Účastníků: 1

Dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


     Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Obchod

"5 nejčastějších chyb při skladování potravin" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

UPOZORNĚNÍ! - Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv jeho další šíření je bez písemného souhlasu redakce zakázáno!
© PRESSCONT NEWS 2019. © Copyright PRESSCONT® - Czech Internet Agency. 2001-2019. All rights reserved!

You can syndicate our news using the following files: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund
Theme Re-edited by BLASSENweb