Vítejte na stránkách PRESSCONT NEWS - Czech Internet Agency!

     Logo


     Vyberte si...
· Domů
· Ankety
· Archiv článků
· AvantGo
· Doporučte nás...
· Fórum
· Ke stažení
· Kontakt
· Mapa portálu
· Návštěvní kniha
· Odkazy
· Poslat článek
· Přísně veřejné!
· Recenze
· Reklama
· Seznam uživatelů
· Soukromé zprávy
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Vyhledat

     O dnešku...
Čas: 03:00
Den: Úterý
Datum: 20. března
Rok: 2018

Svátky

Dnes: Světlana
Zítra: Radek
Pozítří: Leona


     Počet přístupů
Zaznamenali jsme
2192906
unikátních přístupů od Únor 2008

     Boční lišta
Přidat sidebar

     Hledat


Pokročilé vyhledávání

     Z obsahu témat

Zahraniční události
[ Zahraniční události ]


     Informace

Hosting Blueboard.czValid HTML 4.01!

Valid CSS!


     Top 10 z fóra

 Karel starší z Žerotína
 Vztah MO a velení AČR k bývalým příslušníkům a zaměstnancům
 Zkušenosti s exekutory
 SZ - Strana zelených
 ODS - Občanská demokratická strana
 Generální štáb AČR v článcích
 Diskuse na zpravodajských serverech
 Modernizace policejních služeben
 O exekutorech v médiích
 TV NOVA

Fóra PRESSCONT NEWS - Czech Internet Agency


     Top 10 Links
· 1: Lidové noviny
· 2: Britské listy
· 3: Tiscali.Zprávy
· 4: České noviny
· 5: HN
· 6: Novinky.cz
· 7: iHNed.cz
· 8: Haló noviny
· 9: Deník.cz
· 10: Blesk.cz

     PowerPointu se bojí i americká armáda Vzdělávání


Napsal(a): lesensky - 04.02. 2015 - 14:55:27
Téma: Vzdělávání
Každý den se podle odhadů odehraje na světě na 30 milionů prezentací za použití programu PowerPoint. Schopnost tento počítačový program technicky ovládat však nezaručuje kvalitní výstup prezentátora. Například čtyři z deseti top manažerů amerických firem ve studii společnosti Motivational Systems přiznávají, že si alespoň jednou dali šlofíka, zatímco jejich kolega přednášel. A jen 3 % všech prezentací, které manažeři vyslechli, označili za skutečně dobré. Stát se dobrým přednášejícím prezentací přitom není tak těžké. Stačí dodržet několik základních pravidel.

V americké armádě se staly prezentace natolik neoblíbené, že například americký generál Herbert McMaster PowerPoint při vojenských operacích, které vedl v roce 2010, zakázal. Pro důstojníky, kteří většinu svého času tráví vypracováváním prezentací, se dokonce vžil speciální termín: PowerPoint Ranger. Podobně nenáviděné bývají prezentace v řadě českých kanceláří. Ať už chce přednášející představit publiku situaci na bitevním poli nebo nejnovější prodejní výsledky firmy, prezentace mu k tomu může dobře pomoci. Stačí se řídit několika základními pravidly. 
Patrick Lowenthal z University of Colorado Denver radí, že ze všeho nejdříve je nezbytné analyzovat, co naši posluchači potřebují vědět a také být schopný na základě prezentace jednotlivé body zvládnout. Ne vždy je přitom nutné prezentovat za pomoci PowerPointu. V případě menších neformálních setkání totiž může promítaná prezentace nežádoucím způsobem zvýšit odstup mezi přednášejícím a jeho publikem. Přednášky před větším publikem naopak dostanou díky elektronické prezentaci řád. V českých firmách se projektor v přednáškové místnosti stal standardním vybavením. Jen málokdo si však uvědomuje, že ho nestačí jen zapnout a začít mluvit. Na vytvoření a nacvičení kvalitní prezentace je nutné si vyhradit dostatek času. "Například odbornice Nancy Duarte ve svém textu Slide:ology, The Art and Science of Creating Great Presentations říká, že opravdu kvalitní prezentaci trvá připravit něco mezi 36 a 90 hodinami," upozorňuje Jana Martínková ze společnosti Activa, která se mimo jiné zabývá dodáváním prezentačních pomůcek do kanceláří. 
PREZENTACE: Začněte otázkou, buďte struční a používejte obrázky
Rozdíl mezi dobrou a špatnou prezentací představuje již začátek. Snažte se proto publikum zaujmout už za prvních 30 sekund. Dobře mířená otázka, šokující fakt nebo zábavná paralela mohou zajistit, že posluchači po prvních několika větách neztratí pozornost. Tím nejjistějším způsobem, jak publikum znudit po prvních pár snímcích, jsou podle vědců prezentace zahlcené množstvím textu. Místo dlouhých rozvitých vět je moudřejší využívat spíše heslovité odrážky a zbytek slovně okomentovat. Když prezentující jen přeříkává text uvedený na plátně, posluchači jej mají sklon neposlouchat. Nezbytné je též používat natolik velké písmo, že text bude dostatečně viditelný i pro posluchače v zadních řadách sálu.
Podpořit prezentaci vhodně zvolenými ilustrativními obrázky, grafy či grafickými prvky je ideální způsob, jak usnadnit publiku zpracování informace a udržet si jeho pozornost. Už v roce 1986 studie University of Minessota School of Management zjistila, že prezentující, kteří používají vizuální pomůcky, jsou o 43 % lepší v přesvědčování publika než ti přednášející, kteří vizuálno nepoužívají. Doktor Lynell Burmark z Thornburg Center for Professional Development pak říká, že zatímco slova jsou lidmi zpracována za pomocí krátkodobé paměti, což vede k tendenci špatně si je pamatovat, obrázky se zaznamenávají rovnou do paměti dlouhodobé.
Stejně zásadní je ale i konec prezentace. Například český expert na tuto problematiku Lukáš Hrdlička radí, aby každá prezentace byla zakončena krátkým shrnutím toho, co se posluchači dozvěděli. Prezentaci je přitom dobré připravovat tak, aby měla jednu či dvě hlavní myšlenky, které si posluchači odnesou. Lidé pak neodcházejí jen s dobrým pocitem, ale i konkrétním výstupem, který si jednoduše zapamatovali a mohou o něm dále přemýšlet.
PŘEDNÁŠEJÍCÍ: Dělejte pauzy, navazujte oční kontakt a neotáčejte se k lidem zády
Při přípravě prezentací se řada lidí stresuje známým zjištěním slavného psychologa Alberta Mehrabiana o tom, že při mluveném projevu posluchači přednášejícího posuzují jen ze 7 % podle slov, 38% roli hraje tón hlasu a celých 55 % připadá na řeč těla. Přitom ale stačí dodržet několik základních pravidel, která zajistí, že pečlivě připravená prezentace neskončí kvůli výkonu prezentujícího špatně. Jazyk prezentace je nutné upravit tak, aby byl co nejjednodušší. Publiku to usnadní porozumění.
Je také dobré dělat pravidelné pauzy, které posluchačům poskytnou prostor pro zpracování myšlenky. Přednášející by se nikdy neměl otáčet zády k publiku. Dával by tak najevo nepřipravenost či neúctu. Klíčové je také neustále udržovat s publikem oční kontakt. Není dobré se fixovat na jediného člověka, ale každému posluchači věnovat dvě či tři sekundy pohledu. Právě pohled přímo do očí je v euroamerické kultuře spojený s navázáním důvěry. Naopak klopení očí publikum nezíská.
TIP: Předtím, než začnete prezentovat, zvolte vhodné nástroje
I když je PowerPoint světově nejrozšířenějším programem na vytváření prezentací, rozhodně není jediný. Můžete vyzkoušet například i programy Prezi, Impress LibreOffice nebo Powtoon, které zvládají zajistit dynamičnost. Příznivci platformy Apple využijí Keynote, pro sdílení s kýmkoliv odkudkoliv se zase hodí Google Slides.
Je nutné zvolit správný projektor. U něho by se měl přednášející zaměřit na takzvanou svítivost, udávanou v jednotce ANSI lumenů, aby prezentace byla dobře vidět. A to zejména tehdy, pokud přednáškovou místnost není možné kvalitně zatemnit. Čím větší je přednášková místnost, respektive promítaná plocha, a hladina okolního světla, tím vyšší svítivost je nutné zvolit. "V zatemněné místnosti stačí svítivost okolo 1800 ANSI lumenů. Na promítání přes den se však hodí spíše projektory, které nabízejí 2700 až 3000 ANSI lumenů. Pokud je zasedací místnost prostorná a má velká okna, bude třeba projektor i s 4000 ANSI lumeny," doporučuje Jana Martínková ze společnosti Activa. Kvalitní zařízení se dají v dnešní době pořídit už od 10 tisíc korun. Pokud má prezentace grafy či diagramy, dobře poslouží laserové ukazovátko.

 
     Související odkazy
· Více o tématu Vzdělávání
· Další články od autora Editor


Nejčtenější článek na téma Vzdělávání:
Mendelova univerzita už po jedenácté zve na veletrh pracovních příležitostí


     Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3
Účastníků: 1

Dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


     Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Obchod

"PowerPointu se bojí i americká armáda" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

UPOZORNĚNÍ! - Veškerý obsah podléhá autorskému zákonu a jakékoliv jeho další šíření je bez písemného souhlasu redakce zakázáno!
© PRESSCONT NEWS - Czech Internet Agency. 2001-2018 © Copyright PRESSCONT®. All rights reserved!

You can syndicate our news using the following files: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund
Theme Re-edited by BLASSENweb